Nie walczmy z postprawdą za pomocą cenzury!

Kto popiera wolność słowa, ten musi popierać także wolność słowa głupiego, wstrętnego i szpetnego; kto popiera wyłącznie wolność słowa mądrego, prawdziwego i szlachetnego, ten popiera cenzurę.

Pseudonauka rzeczywiście jest niebezpieczna, a fałszywe informacje powodują wzrost poparcia dla populistów. Ale nie mogę zgodzić się z sugestiami, że rozwiązaniem będzie cenzura. To bardzo niebezpieczny pomysł i już wyjaśniam dlaczego.

Po pierwsze – Nauka nie działa tak, że coś jest absolutnie pewne i zostaje ustanowione jako dogmat. Badacze zawsze muszą liczyć się z ryzykiem popełnienia błędu, pojawienia się nowych dowodów, wywrócenia naszej wiedzy do góry nogami. Rzetelny naukowiec będzie ostrożny wobec nowych teorii, ale nie powinien się od nich odcinać.

Po drugie – infrastruktura dla cenzury może być tworzona z poczuciem misji (chociaż już to pachnie autorytaryzmem), ale warto pomyśleć, co się stanie, gdy wpadnie w niepowołane ręce. Załóżmy na przykład, że do władzy dochodzi kreacjonista i blokuje wszelkie informacje na temat ewolucji.

Osobiście uważam, że znacznie lepsza jest „praca u podstaw”. Edukacja, edukacja i jeszcze raz edukacja. Uczmy ludzi rozpoznawać błędy poznawcze i techniki manipulacji. Pokazujmy, jak weryfikować fakty. Głównie dlatego założyłem tego bloga. 😛

Reklamy

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s