Psychologia też jest nauką

Psychologia jest poważną dziedziną naukową, która zajmuje się mechanizmami i prawami rządzącymi psychiką oraz zachowaniami człowieka. Błędy poznawcze, techniki manipulacji, bańki informacyjne. Fakt, że działa trochę inaczej niż typowe przedmioty ścisłe, ale to nie znaczy, że nie dąży do obiektywizmu. 

Wbrew temu – co próbują wmówić niektórzy – w psychologii obowiązują standardy naukowe. Niestety jak to często bywa – pod naukę podszywają się także różni szarlatani, którzy zarabiają na oszukiwaniu. W dodatku internet jest zalany „wielce rżyćofymi sentencjami”, których autorzy postrzegają siebie za ekspertów np. uważając depresję za zmyśloną chorobę.

Jest to poniekąd spowodowane samym kształtem psychologii, która różni się od ścisłej fizyki albo chemii. W badaniu zjawisk społecznych nie wystarczy posługiwać się liczbami i przyrządami, trzeba także roztropnie używać intuicji i empatii, szczególnie przy poszukiwaniu przyczynowości. Nie oznacza to jednak, że panuje zupełna swoboda. Wręcz przeciwnie. Nauka dąży do obiektywizmu niezależnie od dziedziny. W psychologii po prostu jest to trudniejsze.

Pojawiają się także oskarżenia o mnogość teorii, które wzajemnie się wykluczają. To nie tak. Model geocentryczny pozornie zaprzecza modelowi heliocentrycznemu, a oba są prawdziwe. Teoria heliocentryczna opisuje ruchy planet w układzie odniesienia związanym ze Słońcem, teoria geocentryczna wykorzystuje układ odniesienia związany z Ziemią. Z tego punktu widzenia obie teorie są prawidłowe. Opis ruchu ciał Układu Słonecznego jest jednak znacznie prostszy w przypadku układu odniesienia związanego ze Słońcem niż w przypadku układu związanego z Ziemią. Pewne zagadnienia jednak wygodniej jest rozważać w układzie geocentrycznym np. ruch satelitów Ziemi.

Podobnie jest z psychologią. Można na te same zjawiska patrzeć z różnych perspektyw. Jeden badacz skupi się na aspektach osobowości, drugi na zaburzeniach psychicznych, a trzeci na sposobach przetwarzania informacji. Każdy będzie miał inną wiedzę do przekazania i to samo zjawisko wytłumaczy w różny sposób. Ale to nie znaczy, że wzajemnie sobie zaprzeczają. Po prostu analizują inny wycinek rzeczywistości. Konflikty między badaczami często dotyczą tego, czyj wycinek rzeczywistości ma większe znaczenie w wyjaśnianiu zjawiska. Zagadnienia społeczne są płynne, mają wiele przyczyn.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Psychologia też jest nauką

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s