Niebieski wieloryb to prawdopodobnie panika medialna

Dziecko dostaje 50 zadań do wykonania, przy czym ostatnim jest popełnienie samobójstwa. I choć gra rzeczywiście istnieje, panika medialna nadała jej prawdopodobnie zbyt wielką skalę.

Aktualizacja 24.03.2017 – nowe informacje: “Niebieski wieloryb” nie jest wynalazkiem tajemniczej sekty, tylko produktem paniki mediów

Sam ostrzegałem o istnieniu niebezpiecznych grup posługujących się symboliką „wielorybów” i „motyli”. Przez kilka lat w Polce działało forum porcelanowe motylki, które promowało anoreksję jako dobry sposób na odchudzanie. Od kilku dni media zajmuje gra w niebieskiego wieloryba, która namawia dzieci do samookaleczenia i odebrania sobie życia. Łatwo zrozumieć, dlaczego wybuchła panika. W końcu nikt nie chce, by jego pociecha brała udział w czymś takim. Jednak spójrzmy na spokojnie: tajemnicza symbolika, zamknięte grupy, sensacyjne poszlaki. Typowe elementy miejskiej legendy.

Ostudzające działanie ma wpis o grze na blogu Mitologia Współczesna. Historia niebieskiego wieloryba zaczyna się od artykułu Galiny Mursaliew na portalu „Nowaja Gazeta” z 16 maja 2016. Autorka opisuje śledztwo w sprawie śmierci dwóch nastolatek i do tego momentu jest rzetelna. Ale później bez wystarczających podstaw łączy to ze śmiercią ponad 130 dzieci. Artykuł bardzo się klikał, więc media zaczęły powielać informacje. Tak gra dotarła do Polski. Wszystkie teksty rozpoczynają się od informacji o „co najmniej 130 nastolatkach”, po czym opowiadają o śledztwie w sprawie dwóch.

Jak ustalił portal Lenta.ru, który dotarł do kilku osób odpowiedzialnych za grupy na VKontakte (najpopularniejsza rosyjska sieć społecznościowa), chodzi tu w dużej mierze o fascynację symboliką, motywem wtajemniczania, ale także o pieniądze. Administratorzy oprócz depresyjnych wiadomości przedstawiają także reklamy. Są bardzo dochodowe dzięki popularności gry.

Na fali rozgłosu powstała także wersja przeciwna – różowy wieloryb. Polega na wykonywaniu 50 zadań, dzięki którym uczestnik poczuje się lepiej i uwierzy w siebie. To może być np. spójrz w lustro i się uśmiechnij.

4 uwagi do wpisu “Niebieski wieloryb to prawdopodobnie panika medialna

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s