Dlaczego Ziemia (nie) jest płaska? (część 2)

Czy Ziemia jest płaska? Przez ubiegły miesiąc wielokrotnie przed moimi oczyma przewijały się długie, ciągnące się linie tekstu twierdzące, że Ziemia faktycznie jest płaska/wklęsła/w kształcie hipersześcianu, a NASA kłamie i ludzkość żyła w kłamstwie i żyje nadal. Czas zmierzyć się po raz kolejny z teorią płaskiej Ziemi.
Link do pierwszej części

Cykl dnia i nocy

Ponownie zaglądamy do świetnego FAQ na stronie Flat Earth Society i oddajemy się kolejnym postom, gotowym do zdementowania informacji w nich zawartych, jedynie brzmiących naukowo.

Jak wyjaśnić cykl dnia i nocy?

Cykl dnia i nocy jest bardzo prosty do wytłumaczenia na płaskiej ziemi. Słońce porusza się po okręgach wokół bieguna północnego. Kiedy jest nad twoją głową, jest dzień. Kiedy nie jest, jest noc. Słońce działa jak reflektor i świeci prosto w dół podczas swojego ruchu. Obrazek poniżej ilustruje jak porusza się słońce oraz jak działają pory roku na płaskiej ziemi.

[…]

Kiedy słońce jest bardziej oddalone od bieguna północnego, jest zima na północnej półpłaszczyźnie (lub półkuli) i lato na południowej.

Flat-Earth
Źródło: Flat Earth Society FAQ, 2008 [dost. 09.04.2017 r.]
Widzicie, bo Słońce to jest taki reflektor, że świeci tylko w dół i jego światło dosięga jedynie bardzo małej części naszej spłaszczonej Ziemi, a to, że nasze sztuczne światło znika, to zasługa tego, że jego średnica wynosi ledwo ponad 50 km i jest „zawieszone w powietrzu” 4800 km nad Ziemią.

Cóż, gdyby Słońce zachowało swoją masę, to na skutek zmniejszenia średnicy (a co za tym idzie, objętości) odwrotnie proporcjonalna do objętości gęstość uległa by zwiększeniu. Gęstość Słońca płaszczaków wynosiłaby 3,475 × 1015 kg/m3.

Jest to gęstość równa 2,468 × 1012 naszych kulistoziemskich Słońc. Gwiazdy neutronowe przy średnicy 10-15 km mają masę 1,4-2,5 mas Słońca. Co prawda to ciężkie Słońce płaszczaków ma jeszcze z ~49 km do osiągnięcia promienia Schwarzschilda (promień, przy którym gwiazda staje się w czarną dziurę, jeżeli masa nie ulega zmianie), ale dosyć blisko mu do stania się gwiazdą neutronową.

Pomimo garści takich interesujących informacji na temat Słońca płaszczaków nadal nie wyjaśniono jednego…

Dlaczego obserwujemy wschody i zachody Słońca?

Na to pytanie ciężko odpowiedzieć, zestawiając ze sobą płaski dysk oraz reflektor utrzymujący się w powietrzu stale te 4800 km nad nami przez magiczne siły elektromagnetyzmu. Wschody i zachody Słońca są wyjaśniane… perspektywą.

Płaskoziemcy twierdzą, że obiekty znikające od dołu to chociażby zasługa perspektywy, a nie krzywizny Ziemi (no bo Ziemia przecież jest płaska!) czy innych czynników zewnętrznych.

Aground_Tauranga_Pukehina_5_Oct_11_4
Statek znikający zza horyzontem to wyłącznie perspektywa i wady ludzkiego oka / fot. Flat Earth Society Forum, 2014

To jest wyłącznie efekt perspektywy oraz ograniczeń ludzkiego oka [jak daleko potrafi zobaczyć]. Dystans jest tak duży, że obiekty byłyby za małe, by ludzkie oko by to zobaczyło. Jest to również efekt rozkołysania powierzchni morza.

Dystans, który możesz zobaczyć jest również ograniczony przez grubość atmosfery (nazywają to atmowarstwą).

Tak. Płaskoziemcy tłumaczą to zdjęcie wynikiem działania warunków pogodowych, fal na morzu, ogromnej siły wiatru i zachmurzonego nieba. Niektórzy nawet posuwają się do określenia tego „iluzją tonącego statku”, gdyż rzekomo tonący statek jest jedynie mirażem, a nie rzeczywistym obrazem.

Fale są tak wysokie, że przykrywają normalnie połowę statku. Fale o wysokości 25 metrów, chyba na plaży muszą stale obserwować morze, bo jeszcze jakieś tsunami w takiej Polsce przyjdzie, dlatego uważajcie, bo jak żaglówki w połowie toną, to trzeba uciekać z terenów nadmorskich, bo was zaleje.

PLASKI-STATEK-TSUNami
Przykład zastosowania logiki płaskoziemców

Grawitacja nie istnieje

Po raz kolejny odniosę się do jakże świetnego FAQ Stowarzyszenia Płaszczaków:

Dlaczego siły grawitacji nie sprawiają, że ziemia jest kulą?

Ziemia nie staje się kulą, ponieważ siła zwana grawitacją nie istnieje lub istnieje w znacznie innej formie niż obecnie jest powszechnie nauczana. Ziemia non-stop pędzi do góry z przeciążeniem równym 9,8 m/s2.

…Co?

Nasza ziemia niczym statek kosmiczny przemierza biliardy kilometrów galaktyki, dlatego wszelkie loty w kosmos są kompletnie bez sensu!

O wiele dziwniej się robi, gdy wyobrazimy sobie latający samolot. No bo jak może latać w takim układzie? Płaskoziemcy jednak nie zaprzątają sobie tym głowy i wolą dalej brnąć w pasmo błędów i manipulacji samym sobą.

Jeszcze inni twierdzą, że przedmioty spadają, bo… są ciężkie. Po prostu. Nie musi być żadnej siły ciągnącej te przedmioty akurat w dół, wystarczy, że są cięższe. A to, że spadają również w próżni? No bo przecież przedmioty są cięższe od próżni, wytłumaczone wszystko jest w tym Internecie, po co to jeszcze analizować?

Nawigacja na płaskiej Ziemi nie ma prawa działać

Map
Mapa płaskiej Ziemi / The Flat Earth Wiki FAQ [dost. 18.04.2017 r.]
Jako wisienka na torcie pozostała nam analiza mapy płaskiej Ziemi.

Podążając przykładem płaszczaków, też zrobiłem własny research. Okazało się, że ta płaska Ziemia to nic innego jak jeden ze sposobów przedstawienia kulistej Ziemi na dwuwymiarowym obszarze (w tym przypadku — o kształcie koła).

Ta projekcja nazywa się odwzorowaniem azymutalnym równoodległościowym. Azymutalnym, bo jest to projekcja Ziemi na określoną płaszczyznę. Takie rzutowanie ukazuje idealne odległości mierzone od centralnego punktu (w przypadku płaszczaków — biegun północny) oraz na południkach, jednakże każda inna linia między dwoma punktami w dokładny sposób nie ukaże dystansu między tymi punktami.

Sam sposób powstawania takiego odwzorowania sprawia, że w samym centrum są dobrze zachowane proporcje kształtów, a im dalej uciekamy do krawędzi koła, tym większym deformacjom ulegają lądy.

Usgs_map_azimuthal_equidistant
Sposób powstawania odwzorowania azymutalnego / Map projection: Azimuthal (projections onto a plane), Wikipedia

Zresztą nie jest to wcale taka niepopularna projekcja, gdyż z tej samej korzysta chociażby flaga czy emblemat Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Płaszczaki zarzekają się, że na ich mapie odległości są takie same jak w rzeczywistości. Odległość w prostej linii od geograficznego bieguna północnego do przylądka Horn wynosi około 16 200 km. Można uznać to za promień okręgu ulokowanego między wszystkimi lądami a Antarktydą. Korzystając ze wzoru na długość okręgu, można obliczyć, że obwód wynosi około 102 tys. km. Cóż, współczuję wszystkim marynarzom próbującym dotrzeć do przylądka Horn, wypływając z niego i okrążając całą Ziemię. To będzie długa podróż.

Poza tym według płaskoziemców ONZ pilnie strzeże całego wybrzeża Antarktydy, żeby nikt tam się nie dostał i nie odkrył co jest poza krawędzią dysku. Oni nie chcą, żebyś to wiedział. Zatem wyobraźcie sobie, jaką armię trzeba stworzyć, aby pilnować ponad 102 tys. kilometrów? I tak zakładając, że bazy będą tworzone co pięć kilometrów, jest to nadal ogrom wojska i pieniędzy. ONZ potrzebowałoby ponad 20 000 łodzi patrolowych.

Pozostaje jeszcze kwestia — po co to? Na co tworzyć tak wielki spisek obejmujący wszystkich nauczycieli, naukowców, pilotów samolotów, astronautów i całe NASA? Czy płaskoziemcy czują jakąś korzyść z tego, że są świadomi tego, że wiedzą, że żyją na płaskiej Ziemi, a wszyscy wokół się mylą?

Nadal czekam na te zdjęcia największej armii morskiej używanej przez ONZ do odstraszania przygodowych płaszczaków.

Pozostaje również słynny lot z Sydney do Johannesburgu.

Johannesburg-Sydney-flight-route
Flight route from Sydney to Johannesburg, South Africa Travel Online [dost. 18.04.2017 r.]
Długość takiej trasy wynosi ok. 11 060 km, a cała podróż trwa ok. 13,3 godzin, lecąc z prędkością 830 km/h. Na płaskiej Ziemi Sydney znajduje się ok. 13 760 km od bieguna północnego, a Johannesburg ok. 12 890 km od bieguna. Kąt zawarty między tymi południkami wynosi ok. 123°. Teraz wystarczy jedynie linia prosta między Sydney a Johannesburgiem i otrzymamy trójkąt; z wzoru można łatwo obliczyć długość trasy Sydney-Johannesburg na płaskiej Ziemi.

W fantastycznej krainie płaszczaków, zwanej płaską Ziemią, dystans w linii prostej między Sydney a Johannesburgiem wynosi 23 420 km. Jakoś nie jestem zdziwiony, ale mam nadzieję, że to ukazuje, jak bardzo projekcja płaszczaków jest niedokładna w mierzeniu odległości i powierzchni, pomimo ich zapewnień, że tak nie jest.

Ba, według płaskiej Ziemi takie bezpośrednie połączenie między Sydney a Johannesburgiem nie jest możliwe ze względu na ogromne odległości.

Natomiast według płaszczaków najkrótsza trasa między Sydney a Johannesburgiem prowadzi przez Tajwan, Chiny, Himalaje, Indie, skrawek Iranu, Półwysep Arabski, Somalię, Kenię, Tanzanię, Mozambik i Zimbabwe.

Ale leci cały czas nad Oceanem Indyjskim!

Płaszczaki zatem zarzekają, że taki lot nie ma miejsca, bo wystarczy jedynie tak pomyśleć i ten samolot faktycznie nie poleci. Myślenie magiczne potrafi zdziałać cuda, wpływając na naszą rzeczywistość.

Podsumowanie

Czego się dowiedzieliśmy w tym wpisie poświęconym prawdziwej, ukrytej prawdzie?:

  • Słońce ma 50 km średnicy,
  • Obiekty położone dalej znikają ze względu na perspektywę, a statki znajdujące się częściowo za horyzontem toną bądź ostrzegają nas przed trzydziestometrowymi falami morskimi,
  • Grawitacja nie istnieje, a przedmioty spadają, bo są ciężkie,
  • Bezpośrednie połączenie lotnicze z Sydney do Johannesburgu jest niemożliwe.

W następnej części skupimy się bardziej na kolejnych błędach, jakie niesie za sobą to przedstawienie płaskiej Ziemi, a także zaczniemy analizę jednego z najpopularniejszych filmów na temat płaskiej Ziemi, który jest uważany za jedno z rzetelniejszych źródeł wiedzy o prawdziwej Ziemi.

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Dlaczego Ziemia (nie) jest płaska? (część 2)

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s